«سامانه مديريت يادگيری الکترونيکی( ويانا- ال ام اس) دانشگاه رازی»  

دانش کارکنان عاملی بسیار مهم و تاثیر گذار درکسب موفقیت  هر سازمان و خلق مزیت رقابتی برای آن سازمان است. از یک طرف کارکنان جدید نیاز به آموزش اولیه دارند و از طرفی دیگر باید مهارت‌های جدید را به کارکنان فعلی نیز آموزش  داد. بدین  ترتیب در هر سازمانی، آموزش فرایندی مستمر و پایدار است. در راستای تسهیل دوره‌های آموزشی و بهبود سطح توانمند‏سازی کارکنان محترم دانشگاه، مدیریت طرح ، برنامه و نظارت راهبردي، استفاده از فناوری اطلاعات در قالب سامانه مدیریت یادگیری LMS) ) را برای آموزش همکاران در دستور کار خود قرار داده است. سامانه  LMS مخفف عبارت Learning Management System  است ، این سامانه تحت وب است و از اجزای اصلی سامانه آموزش مجازی یا سامانه آموزش الکترونیکی محسوب می‌شود  و به کمک آن زير ساخت نرم افزاري  لازم براي مديريت و اجراي دوره هاي آموزشي  فراهم شده است.
سامانه آموزش مجازي ويانا متناسب با نياز آموزشي مجازي در کشور پياده سازي شده است. سازمان ها، دانشگاه ها و تمامي مراکز آموزشي مي توانند آموزش و يادگيري متفاوتي را در يک پلتفرم آموزش مجازي بومي تجربه کنند. ويانا يک سامانه مديريت ياد گيري الکترونيکيLMS) ) تحت وب است که هدف اصلي آن ارائه دوره هاي آموزشي به صورت الکترونيکي به فراگيران به صورت همزمان (با محوريت کلاس آنلاين) و غير همزمان (با محوريت محتواي الکترونيکي و ابزار) مرتبط است. این سامانه امکاناتی را در اختیار مدیر سامانه و مدرس قرار می‌دهد که درادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود. با استفاده از LMS می‌توان ضمن کاهش هزینه دوره‌های آموزشی، محدودیت‌های یادگیری سنتی را کاهش داد. با این روش فایل‌های صوتی و تصویری جلسات آنلاین برگزار شده، متون سیلابس‌های درسی منتشر شده، اتاق‌های چت و کنفرانس، جلسات رادیویی و تلویزیونی بر روی شبکه اینترنت، دسترسی به منابع آموزشی و جستجوی سریع در هنگام مطالعه دروس میسر می‌گردد. مدرس در هر لحظه می تواند کلیه فعالیت های فراگیران را رصد کند و نسبت به فعالیت های انجام شده نمره‌‌دهی کند یا مسیر آموزشی مورد نظر خود را اعمال نماید. در سیستم آموزش مجازی، امکان مدیریت دوره‌های آموزشی به صورت همزمان (با محوریت کلاس مجازی)  و غیرهمزمان (با محوریت محتوای الکترونیکی) وجود دارد.
از میان سامانه‌های نرم افزاری متعدد، دانشگاه رازی نرم افزار Vesta LMS را با هدف ارائه خدمات آموزشی به صورت الکترونیکی و تحت وب به فراگیران (کارمندان، دانشجویان، خودآموزان، دانش پژوهان و ...) برای انواع دوره‌های آموزشی دانشگاهی، ضمن خدمت و آزاد انتخاب نموده است. نرم افزار وستا در تعدادی از سازمان‌ها، بانک‌ها، دانشگاه‌ها و سایر مراکز آموزشی کشور نیز مورد بهره برداری قرار گرفته است. ظاهر این سامانه بسیار شبیه به یک وب سایت معمولی است و ﮐﺎرﺑﺮ ﺑﺎ اﻃﻼﻋﺎت ﮐﺎرﺑﺮی ﺧﻮد ﺑﻪ آن وارد ﻣﯽ ﺷﻮد. کاربر در این سامانه ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از اﻧﺘﺨﺎب ﻫﺎی ﻣﻮﺟﻮد در ﭘﻨﻞ ﮐﺎرﺑﺮی ﺧﻮد و ﺑﺴﺘﻪ ﺑﻪ دﺳﺘﺮﺳﯽ‌هاﯾﯽ که ﺑﻪ هر کاربر داده ﺷﺪه اﺳﺖ، می تواند عملیات مختلفی ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺛﺒﺖ ﻧﺎم و انتخاب دوره، شرکت درکلاس آنلاین، ﻣﺸﺎﻫﺪه محتواهای الکترونیکی، ﻣﺸﺎﻫﺪه ﻧﻤﺮات و دریافت گواهی نامه را انجام دهد.
امید است سامانه مدیریت آموزش  ويانا و همراهی همه شما عزیزیان منجر به اثرگذاری بیشتر بر بهره وری و رشد و ترقی دانشگاه گردد.
-سامانه آموزش الکترونیک ويانا ال ام اس  به آدرسLms.razi.ac.ir  در دسترس می‌باشد-
Responsive Image